- Reklama -aktuálně

Důležité zásady při opalování připomíná lékařka

Opět jsou před námi slunečné dny. My mámy se snažíme během horka dbát zejména na pokožku dětí a chránit je před sluncem. Často se ale stává, že na sebe zapomeneme, jak se tedy opalovat tak, aby ani nám slunce neublížilo? Jak se správně opalovat a nespálit se? Kolik krému bychom si měli nanášet a čemu je třeba se vyhýbat, radí kožní lékařka.
Jak se chránit před sluncem?
Dbáte o to, abyste se před sluncem chránili nebo poctivě natíráte pouze děti a na sebe zapomínáte? Všechny chceme být v létě krásně bronzově opálené. Ještě stále si mnohé ženy myslí, že se dokážou krásně opálit jen tehdy, pokud se buď nenatřou nebo použijí minimální ochranný faktor. Opalujte se ale tak, aby vám slunce neublížilo. Slunce, relax, voda, dobrý drink či kniha. To je ideální představa dovolenkového dne. Užít si jej můžete naplno, ale přitom bezpečně!

Jaké opalování je zdravé?
Vystavovat své tělo při opalování příliš UV paprskům a bez dostatečné ochrany je opravdu nebezpečné. Nejde zde jen o riziko krátkodobého spálení, ale zejména o dlouhodobé vlivy. „Zdravé opalování, resp. zdravý pobyt na slunci neexistuje. V atmosféře jsou paprsky, které přes ozónovou díru dopadají na zemský povrch v létě v mnohem větší intenzitě. UV záření způsobuje různá vážná onkologická onemocnění,“ vysvětlila na úvod kožní lékařka Michaela Dubčeková.

Miminka by neměla být na slunci vůbec, chránit třeba i starší děti
PÉČE A PREVENCE
Děti na slunci podle věku: Do 6 měsíců vůbec, vysvětluje lékařka a co později? Jak vybrat opalovací krém i povinná letní výbava
Krém s ÚV faktorem 50+, klobouk, brýle a lehké oblečení. To by měla být povinná výbava každého dítěte během horkých dnů. Při pobytu venku dbejte na několik pravidel.
Proč hnědneme?
Každá žena se chce v létě opálit a mít nádherně zářivý bronzový nádech pleti. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč pokožka změní barvu? Hnědnutí je přirozený obranný mechanismus kůže před jejím spálením. V těle buňky těsně pod kůží stimulují vyšší produkci melaninu, a to způsobí hnědnutí, ale je to reakce kůže na poškození organizmu UV paprsky.

Když se už chcete opalovat a zanechat na pokožce co nejmenší následky, nezapomeňte na kvalitní opalovací krém, který by měl být během horkých letních dnů vaší povinnou výbavou. Různé oleje bez UV ochrany rovnou vyhoďte do koše.

„Když chcete být na slunci, tak jedině s krémem s faktorem SPF 50. Při koupi krému je důležité uvědomit si, jaký fototyp pleti jste, ale i to, od jaké zeměpisné šířky se chystáte na dovolenou, ať budete u rovníku nebo v zemi na severu. Fototyp pleti člověka, například modrooký světlovlasý blonďák, musí mít vyšší faktor a fototyp lidí s hnědýma očima si mohou dovolit trochu nižší SPF,“ vysvětlila lékařka.

Kolik krému nanést? Lékařka řadí asi 6 čajových lžiček na celé tělo
Důležité je soustředit se na správný objem krému, který si na tělo nanesete i na frekvenci natírání. Odborníci doporučují na 1 cm2 těla použít 2 miligramy krému, tedy asi 6 čajových lžiček na celé tělo dospělého člověka. Když si nanesete krému méně, snižujete svoji ochranu. No a nakrémujte se v dostatečném předstihu, tedy ještě doma před odjezdem na pláž.

Krém byste si měli znovu aplikovat po každém vykoupání v moři či bazénu, a při nadměrném letním pocení několikrát denně. „Každý krém po 2 hodinách oxiduje a jeho účinek ochrany klesá,“ doplnila odbornice.

Už mám základ
Mnohé ženy staví na to, že si na dovolené během prvních dnů udělají pěkný hnědý základ a ke konci dovolené už změní opalovací krém za přípravek s nižším UV faktorem. Podle kožní lékařky to není rozumné řešení. \“Na dovolené na nás dopadá stále tentýž sluneční paprsek ve stejné intenzitě na naši kůži,\“ upozornila Dubčeková.

Příprava pokožky
Ženy se často snaží na opalování pokožky na dovolené připravit a několik dní před odjezdem užívají betakaroten v tabletách, jedí mrkev nebo meruňky, které přírodní betakaroten obsahují, nebo si alespoň dopřejí peeling, aby se zbavili odumřelé kůže. „Jsou to antioxidanty, které svým způsobem zachytí útok volných radikálů, které při opalování vznikají, ale není to předpříprava kůže na úplnou ochranu. Příprava na opalování neexistuje,“ opět zdůraznila kožní lékařka.

Chraňte se během celého léta
Spálit se můžete kdykoli, a to nejen během dovolené. Při běžném pobytu venku během dnů, kdy potřebujete jít do města vyřizovat různé záležitosti, nebo se vypravíte na procházku či na drink s kamarádkami, ani tehdy byste neměli zapomenout na opalovací krém.

„Nakrémovat bychom si měli místa trvale vystavená slunci jako jsou dekolt, tvář, hlavně špička nosu a uši, protože to jsou nejčastější lokality s největším výskytem karcinomů. To vidíme na ambulancích za posledních 5 let, že výskyt rakoviny kůže velmi stoupá,“ uvedla z praxe lékařka.

Nezanedbejte ochranu před sluncem
Pokud se během horkých letních dnů nechráníte dostatečně, vaše pokožka dostane pořádně zabrat. Sluneční paprsky způsobují na naší pleti největší změny a mají trvalé důsledky.

„Starne pokožka, likviduje se podkoží, narušují se elastinová a kolagenová vlákna, vznikají pigmentové skvrny. Pokožka se spálí, vzniknou různé typy popálení a dlouhodobé překročení záření způsobuje různé změny, karcinomy, melanomy, nehojící se rány a strupy,“ jmenovala Dubčeková.

Když přijedete domů z pláže nebo z opalování, o namáhanou pokožku se po osprchování pořádně postarejte a uklidněte ji. „Vhodné jsou hydratační přípravky, neboť povrchové vrstvy kůže se po opalování vysušují a dochází k drsnutí kůže. Měli byste se proto snažit regenerovat kůži, která byla vystavena slunečnímu záření,“ doporučuje odbornice.

Opálení bude pryč
Pokud tajně doufáte, že vám krásné letní opálení vydrží až do Vánoc, a uděláte cokoli proto, abyste si jej co nejvíce prodloužili, tak to jste na omylu. „Kůže se každý den olupuje a vyměňuje, je to cyklus kůže odlupování a vzniku nové kůže. Cyklus je pořád stejný a neuděláte s tím nic, opálení vám určitě postupně vybledne,“ uzavřela kožní lékařka Michaela Dubčeková.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články