- Reklama -aktuálně

Jak je to s šedinami

Jelikož lidské tělo s přibývajícími léty produkuje stále méně melaninu, vlasy se stávají stále bledšími. Nešedivíme souměrně, objevují se spíše šedivá ložiska. Tehdy přijde na řadu otázka – nechat si vlasy přirozeně šedé nebo přebarvit je na původní odstín.

Stojíme před zrcadlem a najednou se nám na hlavě něco zaleskne. A je to tady, máme první šedý vlas.

Při představě prvních šedin se většina z nás shrozí. Každá žena se jednou dostane do situace, kdy začne uvažovat, zda si vlasy nechá přirozeně šedé, nebo je raději přebarví na svůj původní odstín. Ještě před pár lety se bílé vlasy snažil každý raději skrýt.

Dnes však přichází do módy důstojné stárnutí se vším, co k němu patří včetně šedých kadeří. I herečka Jamie Lee Curtis vsadila na přirozený vzhled a nechala si šedou. Na druhé straně její vrstevnice Michelle Pfeiffer zůstává nadále blond. Každému svědčí něco jiného a záleží na individuálním rozhodnutí. Některým ženám však šedé vlasy opravdu moc sluší.

Každý je na tom jinak
Při šedivění dochází ke ztrátě pigmentu – melaninu, který se nachází ve vlasových folikulech. Produkují jej melanocytové kmenové buňky. Pokud začnou postupem věku odumírat, neexistuje za ně náhrada a vlasy ztrácejí barvu. Šedá vlastně v tomto případě nepředstavuje barvu, ale právě její nepřítomnost.

Jelikož lidské tělo s přibývajícími léty produkuje stále méně melaninu, vlasy se stávají stále bledšími. Nešedivíme souměrně, objevují se spíše šedivá ložiska, jako například spánky a podobně. U každého však tento proces probíhá rozdílně. „Je to výsostně individuální a geneticky podmíněné, obecně však platí, že první šedivé vlasy se objevují už od 30. roku života,“ říká dermatoložka Hana Zelenková. Někdo si najde šedivý vlas už dříve, jiný má štěstí a tento problém nemá do čtyřicítky.

Rozdílnost souvisí také s tím, jakou barvu vlasů máme původně. „Lidé s černými a tmavými vlasy šediví pomaleji. Mají tak mnoho pigmentu, že jeho úbytek se projevuje pomaleji než u lidí světlovlasých.“ Rozdíl se projevuje také v kvalitě vlasových vláken. Při stárnutí naše vlasy nejen ztrácejí barvivo, ale i původní pevnost, pružnost a lesk. Jsou jemnější a snadněji se lámou.

„Orientální národy, například Indky, mají sice ve vyšším věku šedé vlasy, ale jejich struktura zůstává stále stejná a kvalita nezměněná. U seveřanů zase změna barvy není příliš viditelná pro jejich bledost. V každém ohledu jsou změny podmíněny i rasově či geografickou polohou,“ dodává odbornice. Mezi muži a ženami výrazné rozdíly v šedivění vlasů nenajdeme. Obě pohlaví jsou na tom prostě stejně. Z mužů může předčasně zešedivět brada, ale obočí bledne jako poslední.

Šedivíme více než naši předkové
Mezi faktory, které velmi významně ovlivňují naši ozdobu hlavy, patří v neposlední řadě způsob života a s ním spojená životospráva. Stresové hormony mohou zasahovat do vlasových buněk a způsobují, že pigment se v nich jen velmi obtížně udrží, při dlouhodobém stresu se nakonec zcela ztrácí. „Velký vliv na rychlejší šedivění vlasů mají šok, stres a současná chemizace prostředí a samozřejmě některá onemocnění. Pro srovnání, naši předkové se s tímto problémem setkávali mnohem méně než dnes my,“ říká Hana Zelenková.

I když vědci odhalili procesy, které se skrývají za ztrátou vlasového barviva, stále ještě neexistují dostatečně vyhovující prostředky, které by tomuto procesu uměly zabránit nebo dokonce způsobit obnovení původní barevnosti. „V zahraničí je mnoho experimentálních studií, které aplikují vnitřně různé přípravky, ale mají mnoho negativních účinků, a proto jejich používání není rozšířeno. Preparáty na přírodní bázi se využívají také při léčbě vitiliga, ale jejich negativní vliv je velmi silný. Aplikovat je jen pro šedé vlasy se proto opravdu nedoporučuje. Dnešní barvy na vlasy mají mnohem méně škodlivých účinků na organismus a jsou mnohem vhodnější pro řešení tohoto problému,“ dodává Hana Zelenková.

Přes noc bílá?
Známá legenda hovoří o tom, že když francouzská královna Maria Antoinetta čekala na popravu gilotinou, přes noc docela ošedivěla. Podle odborníků však neexistují dostatečné důkazy o tom, že lze za jednu noc kompletně změnit barva vlasů. Vysvětlit to lze možná vypadaním tmavých vlasů citlivějších na stres. Rapidně urychlit ztrátu pigmentu může šokový zážitek a silný stres, ale jedná se jen o některé partie hlavy, případně jen pár jednotlivých vlasů.

Důležitou roli hraje i fakt, zda jsme světlý nebo tmavý typ. „Dá se zešedivět ve velmi krátké době, ale závisí to na původní barvě vlasů. U tmavovlasých lidí se takové případy málokdy vyskytují,“ říká primářka Hana Zelenková z Dermatovenerologického zařízení ve Svidníku. Jiná situace je již u některých chorobných stavů. Například alopecia areata je autoimunní onemocnění, které napadá vlasový folikul a způsobuje vypadávání vlasů.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články