- Reklama -aktuálně

Jak se co nejúčinněji zbavit herpesu

Co nejlépe na herpes funguje? Kdy a proč vzniká? Tady je 10 domácích a babských receptů, jak zmírnit bolest a urychlit hojení.
Nejprve cítíte brnění, máte pocit diskomfortu na rtech, v koutku úst. Cítíte svědění, později pálení, koutek zčervená a oteče, stačí 48 hodin a infekce vypukne. Možná vám kůže zahnisá, obvykle se ale udělá krvavá vyrážka, puchýř či vřídek, možná mokvá, ale bolí. Nakonec se vytvoří strup. Během cca 2 týdnů (7-10 dní, někdy 3-4 týdny) se ošklivý krvavý koutek nebo zanícená kůže na obličeji zahojí a odezní. Spontánně.

Pusa láska máma babatko dreamstime.com
Míváte herpes? Při miminku velký pozor, můžete jej smrtelně ohrozit!
Nedávno zarezonovala v médiích zpráva o nečekaném úmrtí, jehož příčinou byla nevinná, láskyplná pusa jeho otce, která nastartovala šestitýdenní boj o život malého drobečka. Marně. Kamenem úrazu byl herpes na ústech nešťastného mladého tatínka, což mělo nakonec fatální následky.
Opar je symptomem herpes viru
O čem mluvíme? Pásovém oparu, lidově „koutku“, za kterým stojí virus herpes simplex, obvykle HSV-1, ale způsobit jej může i HSV-2 (méně obvyklé). Říká se, že 90% lidí bude viru vystaveno, než dovrší věk 50 let. Do 70% lidí bylo pozitivně testováno na herpes virus, způsobující pásový opar.

Pokud jednou vstoupí do vašeho organismu, zůstává tam do konce života.
Nelze. Neexistuje žádná efektivní léčba, která by vám z těla odstranila herpes virus. Pokud se jednou infikujete, virus zůstává v těle. Léčíte jen symptomy propuknuté infekce. Máte-li jakékoli problémy, obavy, dotazy, neváhejte se zeptat vašeho lékaře či lékařky, nebo nejlépe dermatovenerologa či dermatoveneroložky.

Bolest a pálení lze však zmírnit a vůči propuknutí infekce existuje prevence. Proces hojení také umí urychlit různé domácí recepty, bylinky a samozřejmě posílení imunity, tedy dodání potřebných vitamínů organismu a zdravý životní styl.

Pro tyto domácí recepty a rady však neexistuje ještě dostatek vědeckých studií a důkazů, které by prokázaly jejich prospěšnost a účinnost. Ne každému také dokážou pomoci. Proto je zkoušejte a užívejte opatrně.

1) Led a chlad
Chladivé obklady zmírňují diskomfort, redukují bolest, zánět a otok. Pokud máte doma led, určitě jej neaplikujte přímo na pokožku, mohl by ji poškodit, ale zabalte do čisté gázy či kapesníku. Tyto obklady si dávejte tak často, jak je třeba, ale myslete na to, že ačkoli diskomfort odstraní, neredukují trvání pásového oparu, ani nemají vliv na jeho léčbu.

2) Aloe vera
Po kterém krému nebo gelu sáhnete jako prvním, když se spálíte od slunce? S obsahem aloe vera! Aloe vera má úžasné účinky jak na trávicí trakt, tak na poranění kůže, včetně těch způsobených oparem. Přestože je výzkum s aloe vera limitován, je dokázáno, že má tato rostlinka protizánětlivé účinky a stejně účinná je i proti virům. Máte-li balzám s obsahem aloe vera, šup s ním na koutky.

3) Propolis či manuka med
V případě obou produktů včel nezapomínejte na to, že pokud jste alergik/čka – alergický na pyl, nejsou pro vás vhodné ani doporučené. Podle dermatovenerologů a dermatoveneroložek na to mnozí alergici a alergičky zapomínají.

Oba výrobky jsou slibné při léčení ran a lézí na pokožce. Samotný propolis je účinný vůči virům, manuka med (Nový Zéland) také při hojení oparu – studie však mají své limitace a není jich dostatek. U jedné z nich se však ukázala efektivita manuka medu srovnatelná s antivirotikem acyclovir.

V jiných studiích obě zkombinovaly při léčení oparu a zjistily, že redukuje jak bolest, tak rychlost hojení. Léze rychleji mizely a děti (2-8 let) měly menší problémy s jídlem.

Med i propolis jsou výborné i jako prevence vypuknutí infekce nejen způsobené herpes virem, ale také před vypuknutím jiných onemocnění.

4) Česnek – ano či ne?
Bylinkáři a bylinkářky považují česnek za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik na světě. Také studie se zabývají jednotlivými složkami, které česnek obsahuje, a jsou efektivní v boji proti virům a bakteriím.

Dermatovenerologové a dermatoveneroložky však varují před jeho aplikováním na pokožku, protože může působit agresivně a pokožku spálit (pacienti s významně popálenou kůží česnekem). Totéž platí i při léčbě oparu. Preventivně vám však nic nebrání česnek zařadit do stravy nejen před oparem, ale také jinými onemocněními.

5) Esenciální oleje: čajovníkový, mátový
Přestože výzkum s esenciálními oleji je limitován, najdou se studie, které ukázaly, jak některé z nich dokážou poskytnout prevenci před vypuknutím pásového oparu, replikaci herpes viru a pomáhají hojení podrážděné, mokvající kůže, i zmírňují bolest. Prokázaly také účinnost proti virům – i herpesu (obě oběma HSV-1 i HSV-2).

A to zejména yzopový, čajovníkový (tea tree oil), skořicový, bazalkový, zázvorový, tymiánový, hřebíčkový, rozmarýnový, eukalyptový, mátový, santalový, pelyňkový – ukázaly jejich efektivitu vůči virům rezistentním na léčbu dostupnými léky. I tyto studie však měly své limitace (např. se dělaly na opicích), proto jsou potřebné další na tomto poli.

Rozhodnete-li se vyzkoušet aplikovat esenciální oleje na pokožku s oparem, určitě je nezapomeňte ředit! Jsou totiž pro pokožku dráždivé a mohou vás zranit nebo vyvolat alergickou reakci. Nejlepší na ředění jsou čisté oleje jako olivový, mandlový.

Otázkou je také kvalita a čistota dostupných esenciálních olejů – jak vám je umí zaručit, protože kvalitu nikdo nemonitoruje ani nereguluje? Proto doporučujeme před použitím konzultovat to s vaším lékařem a lékařkou a před užitím si nezapomeňte provést test na malém kousku vaší kůže.

6) Meduňka lékařská
Jednou z úžasných bylinek, které zmírňují otoky, redukují zarudnutí pokožky, je meduňka. Některé studie využívající extrakt z meduňky ukázaly její účinky při léčení oparu jako zrychlení hojení, zmírnění svědění a otoku – netýkalo se to však bolesti. Má také antibakteriální vlastnosti a působí proti virům.

V roce. 2020 se dělala případová studie, ve které zjistili, že efektivní na léčbu byl gel obsahující meduňku i levanduli, stejně efektivně se ukázaly lékořici a ženšen (sibiřský).

Pokud máte doma meduňku, doporučujeme proto obklady z koncentrovaného odvaru/čaje nebo balzám na rty s výtažkem meduňky. Toto ovšem určitě není jediná bylinka, jejíž sílu a vlastnosti můžete využít.

7) Lysin
Trvání pásového oparu dokázal podle studií redukovat i lysin, tedy jeho užívání v kapslích nebo aplikace v podobě krému. U lidí, kteří ho takto užívali, studie ukázala, že zredukoval i recidivu pásového oparu. Stejně jako ostatní studie, i tato má své limity. Proto se před jeho užíváním informujte u svého lékaře a lékařky.

Kromě krému a tablet je možnost užívat lysin iv přírodní formě – nejvíce se ho vyskytuje v potravinách (bohatých na proteiny) jako avokádo, sýry jako parmazán, cottage sýr, mléko, sýr, vejce a jogurty, ryby jako sardinky a tresky, maso jako červená, drůbež i prasata.

8) Jablečný ocet nebo citrónová šťáva
S bakteriemi, viry a dalšími mikroorganismy velmi efektivně bojují také citrónová šťáva a kvalitní jablečný ocet. Vědecky jsou oba prostředky zatím podhodnoceny, proto je třeba k prokázání jejich účinků více studií. Určitě je ale nepoužívejte v plné koncentraci – ani při vnitřním užívání, ani zevním, protože mohou poškodit sliznici žaludku i pokožku. Před použitím octa je třeba jej zředit a zkuste aplikovat na pokožku 1-2krát denně.

Citronovou šťávu můžete rovněž použít na pokožku, ale dermatovenerologové a dermatoveneroložky varují, abyste neexperimentovali, ale nejspíš se raději o všem poradili. V každém případě při vnitřním užívání citrónové šťávy tato podporuje činnost jater a produkci žluči, což bylinkáři a bylinkářky doporučují při jakýchkoli infekcích a onemocněních.

9) Bylinkové kaše a obklady
Bylinkáři a bylinkářky u pásového oparu doporučují například obklady – buď z vařené cibule, nebo z kaše připravené z mletého semene pískavice řecké zalité teplou vodou nebo ještě lépe lněným olejem. Obě řešení, varují, jsou však jen dočasná a mnohem podstatnější je změna stravy a mnoho vitamínů.

Využít můžete i kašovité obklady z bylinek – zalijete stejné díly květu heřmánku, měsíčku, listů kopřivy, natě benediktu a kořene či natě čekanky. Tento odvar pijte 2-3krát denně a přecezené bylinky využijte k přípravě kaše na obklady. Nebo si připravte kašovité obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje.

10) Vitamíny a změna stravy
Bylinkáři a bylinkářky dále kromě obkladů a kaší výše zmíněných upozorňují také na zvýšený příjem vitamínů a změnu stravy, které pomohou nejen opar léčit, ale mají efekt i před recidivami. Jezte tedy saláty připravené ze syrové zeleniny a ovoce jako zelí, mrkev, okurky, rajčata, řeřicha, ředkvička, čekanka, špenát, jablka…

Z koření používejte kmín, papriku, pepř, křen a nezapomínejte ani na kvalitní rybí tuk.

Pijte krevčistící čaje z břízy, kopřivy, doušky, pampelišky či lopuchu.

Dále se vyhněte kouření a příjmu alkoholu, což organismus oslabuje, chraňte se konzumace červeného vína a kofeinu. Nejprve identifikujte a poté z jídelníčku odstraňte i potravinové spouštěče (v případě intolerancí a podobně).

Významné jsou i další vitamíny – vitamín C, který inaktivuje HSV virus, vitamín E, který opar pomáhá léčit, i vitamín D – bylo zjištěno, že lidé s nízkou úrovní vitamínu D měli vyšší pravděpodobnost vypuknutí oparu. Vitamin B zase pomůže při lepším hojení zranění na pokožce.

Zvýšit můžete také příjem selenu a zinku – minerálů – najdete je v rybách, vajíčkách, špenátu, sýrech a zakysané mléčných výrobcích.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články