Při hledání té nejvýhodnější nabídky úvěru se všechny nabídky budou zdát jako ty nejlepší. Pravda ale může být úplně jiná. Zbytečné poplatky a jiná omezení mohou z velmi dobré nabídky udělat noční můru a přidělat spoustu starostí. Dá se tomu předejít?
Jak (ne)vybírat půjčku
Nejznámějším pojmem jsou úroky. Jde o cenu vypůjčených peněz v procentech, které každá společnost prezentuje velikými písmeny. Vyjadřují, jak moc si poskytovatel cení peněz, které vám půjčil.
Pokud si ale vybíráte úvěry pouze dle popisu a zaměřujete se na ty bezúročné, děláte velikou chybu. Právě ty jsou většinou spojené s nesmyslnými poplatky, které mohou být vyšší než samotné úročení. Nejprve si tedy zjistěte veškeré podmínky a teprve poté se rozhodněte.
Jako první ukazatel, a dle většiny institucí i ten nejdůvěryhodnější, je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Jedná se o údaj, který nám říká opravdovou cenu půjčky. Není to totiž jen úrok, co určuje tuto cenu. RPSN je tedy součet všech úroků a poplatků s půjčkou spojených.
Ani tento ukazatel však není vždy směrodatný. Je důležité dívat se také na dobu splácení půjčky. Nebankovní půjčka mívá totiž často splatnost do několika týdnů či měsíců, zatímco RPSN se vyjadřuje za celý rok.
Jaké jsou běžné poplatky
Poplatky nejsou u půjček nic zvláštního. Všechny by ale měly být uvedeny ve smlouvě a vy byste o nich měli vědět.
Jedná se o poplatky za vyřízení žádosti a uzavření smlouvy, poplatky spojené s manipulací s penězi, jako odeslání na účet klienta nebo přijetí pravidelné platby. Ale také najdeme poplatky za prověření ručitele, pokud je k uzavření úvěru vyžadován, pojištění schopnosti splácet nebo pojištění konkrétní půjčky. Také můžete objevit poplatky spojené s trváním půjčky, tedy za vedení a správu úvěrového účtu nebo za výpisy z účtu. Dále jsou to také poplatky za opožděnou splátku či za mimořádnou splátku a předčasné splacení.
Všechny tyto poplatky jsou normální a téměř každý poskytovatel je vyžaduje. Rozdíly jsou pouze v jejich výškách.
Poplatky za neobvyklé situace
Mimo již vyjmenované poplatky existují i jiné, které se váží k určitým specifickým situacím a je potřeba si na ně dávat pozor, protože mohou být opravdu vysoké. Například poplatek za odložení splátky se často nazývá pokutou za nedodržení stanoveného termínu splátky. Výše takového poplatkumůže být závratná. Pokutou se může nazývat také poplatek za změnu splátkového kalendáře či za již zmíněnou mimořádnou splátku a předčasné splacení. V případě, že jakkoliv nedodržíte předem daný splátkový kalendář, tedy budete muset platit poplatky navíc. A rozhodně nejde o malé částky.
Když si budete vybírat úvěr, věnujte čas vyhledání té nejlepší nabídky a nebojte se zacházet až do podrobností, protože právě ty dělají ten největší rozdíl.