- Reklama -aktuálně

Kdy vyměnit posilování s vlastní vahou za cvičení s činkami?

Posilování představuje skvělý způsob, jak si udržet, případně vybudovat fyzickou kondici a samozřejmě také vybudovat pevnou a svalnatou postavu. To není nic nového. Pro naprostého začátečníka se přitom obvykle doporučuje začít s posilováním za pomoci váhy vlastního těla.

Naučíte se tak se svým tělem pracovat, poznáte své limity a pravidelným cvičením je poté posouváte, až se dostanete do bodu, kdy vám to přestane stačit a budete svůj progres chtít zrychlit.

Stejně tak je možné, že vás již nebude bavit věčné opakování stále stejných cviků a rutina s nimi spojená. Koneckonců budování svalové hmoty je při cvičení s vlastní vahou výrazně pomalejší, než za použití činek či posilovacích strojů. Poté bude ideální čas na změnu.

Kdy ale taková doba přesně nastane? To je samozřejmě značně individuální. Každý postupuje jiným tempem, ale obecně se dá říci, že to vycítíte sami.

Tak jako tak, dříve či později se budete chtít posunout k činkám, případě také ke kalinistice, což je jakýsi mezistupeň, kdy pokračujete ve cvičení s vlastní vahou, ovšem přidáváte si závaží navíc.

To poté zvyšuje obtížnost jednotlivých zvyků. Když se ale přeci jen rozhodnete začít používat činky, bude potřeba se rozhodnou jaké.

Jak ale takové činky vybrat?

V zásadě se dá říci, že existují dva druhy činek. Těmi jsou jednoruční činky a nakládací činky. Každé z nich se uplatní v trochu jiném typu cvičení. V čem je tedy rozdíl?

Jednoruční činky se zpravidla vyrábějí s vahou, která je již z výroby pevně daná. To znamená, že hmotnost je již určena a nemůžete s ní již jakkoliv manipulovat. Obecně se pak skvěle uplatní třeba při dynamickém tréninku.

Právě ta možnost nepřidávat další závaží vás ale může po nějaké době začít nepříjemně limitovat. Na druhou stranu jsou ale pořizovací náklady takových činek o něco nižší než u činek nakládacích. 

Nakládací činky oproti jednoručním činkám nabízí možnost si závaží na činku postupně přidávat. Můžete si je tak upravovat dle vaší aktuální potřeby a současné kondice. Dalším rozdílem je, že jsou obvykle také větší, proto jsou vhodnější pro klasický silový trénink, kdy potřebujete vybudovat svalovou hmotu, tudíž se jedná o vhodné činky na posilování.

Ideální volbou je pak si pořídit přímo činkový nakládací set. Takový set obsahuje několik kotoučů různých hmotností, jenž můžete postupně přidávat a odebírat, jak je vám libo.

Problematika výběru činek je však ale ještě o trochu složitější. Existují další faktory, kterých je dobré se držet. V první řadě je to pak materiál. Obvykle se využívá plast, vinyl nebo chrom. Do samotných kotoučů poté ocel, případně cement.

Dobré je rovněž to, když činka disponuje také pogumováním. To oceníte obzvláště při cvičení doma, protože těžké závaží vám nepoškrábe podlahu. Právě takové jsou činky Lifefit, které najdete přímo u českého výrobce – Lifefit.eu.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články