- Reklama -aktuálně

Mnoha lidem měla brzy vypršet platnost 3. očkovací dávky, EU původní nařízení změnila

Lidem, kteří se očkovali třetí dávkou proti covidu v závěru roku 2021, měla platnost očkovacího certifikátu vypršet v nejbližších týdnech.
Brusel totiž původně stanovil platnost třetí vakcíny na 9 měsíců. Mnozí však plánují trávit dovolenou v zahraničí na podzim – po hlavní sezóně. A neměly zároveň informace o tom, zda jim budou státy k exspirované platnosti třetího očkování přihlížet.

Evropská unie nakonec platnost této vakcinace prodloužila.

„Na úvod bych rád připomněl, že tvz. covid pas – tedy digitální covid certifikát nebo průkaz – je aktivní od 1. července 2021 a ačkoli původně měl platit jen jeden rok, 13. června 2022 se jeho platnost prodloužila o další rok, a to do 30. června 2023,“ uvedl pro Aktuality .sk státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Martin Klus.

\“Nadále tedy platí, že občané mohou požadovat o vydání digitálního covid průkazu, pokud ho ještě nemají a členské státy EU, jako je i Slovensko, jim tento průkaz vydají,\“ pokračoval.

Pokud máte pouze dvě dávky očkování, stále platí, že od 1. února 2022 je období uznávání digitálního covid průkazu EU 9 měsíců (270 dní) počínaje datem podání poslední dávky primárního cyklu očkování, tzn. j. po dvou vakcínách.

„Ale po boostru (třetí, případně čtvrtá dávka) zatím délka platnosti není určena, neboť nebylo ještě vydáno delegované nařízení Evropské komise, které by to určilo, jak tomu bylo v případě primárního očkování, kde se to stanovilo na 270 dní (9 měsíců ),“ vysvětloval státní tajemník.

Vše záleží na vývoji pandemie
To, kdy a jak se to určí, bude podle jeho slov záležet na vývoji epidemiologické situace, vědeckých podkladech a také na vědeckých doporučeních ze strany Evropské lékové agentury (EMA) a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDS) pro Evropskou komisi.

Pandemická situace se však v Evropě mění. Proto není jasné předpokládat, jaká nařízení bude jednotlivý členský stát vyžadovat v září. „To se ukáže i podle vývoje situace v příštích týdnech, během léta,“ poznamenal.

Za ministerstvo zahraničních věcí proto občanům doporučuje, aby si v přiměřeném předstihu ověřili, zda je očkování, resp. nějaké jiné opatření vyžadované v daném státě a důkladně se tak připravili na cestu.

„Informace se průběžně mohou měnit, ale máme je aktuální i na webu hranice.mzv.sk. Nesmíme zapomínat ani na tranzitní státy, přes které občané cestují do cílové destinace,“ dodal Klus.

Počet infikovaných v Evropě stoupá
Evropská léková agentura a Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v pondělí doporučily druhou posilovací dávku (celkem 4. dávku) vakcíny pro všechny osoby starší 60 let. Důvodem je stoupající počet nakažených v Evropě.

„S příchodem letního období opět stoupá počet případů a hospitalizací. Vyzývám proto všechny, aby se co nejdříve nechali očkovat. Není času nazbyt,“ uvedla eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová ve společném prohlášení agentur EMA a ECDC.

EU dosud doporučovala tzv. booster, nebo čtvrtou dávku vakcíny proti covidu lidem nad 80 let.

Počet případů onemocnění koronaviru napříč Evropou prudce roste od konce května, vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ředitelky ECDC Andrei Ammonové způsobuje nárůst infekcí zejména subvariant omikronu BA.5.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články