- Reklama -aktuálně

Nedostatek vitamínů se projeví v kvalitě vlasů

Investovat do drahých vlasových přípravků se ne vždy vyplatí. Pokud chceme, aby byly naše vlasy krásné a zdravé, musíme se o ně starat nejen zvenčí, ale také zevnitř.

Pokud chceme, aby byly naše vlasy krásné a zdravé, musíme se o ně starat nejen zvenčí, ale také zevnitř.

Nakoupili jsme si ty nejkvalitnější šampony, kondicionéry a zábaly – a výsledek nikde? Možná je chyba v naší životosprávě. Ani ta nejdražší vlasová kosmetika nám totiž nepomůže vyčarovat krásnou hřívu, nebudeme-li dbát na výživu vlasového vlákna zevnitř.

Podobně jako pokožka, i vlasy jsou zrcadlem našeho celkového zdravotního stavu. „Jejich kvalitu ovlivňuje genetika a hormonální rovnováha organismu, ale i různá onemocnění, zejména nemoci štítné žlázy, výživa a stres,“ upozorňuje odbornice na výživu Eva Smíšková.

Vypadávání a náhlé zhoršení kvality vlasů může být například zapříčiněno nedostatkem železa. Takový stav si mnohé ženy nechtěně přivolají stravou chudou na bílkoviny. Přitom vlasy vznikají z odumřelých kožních buněk a jsou tvořeny převážně keratinem, což je bílkovinná látka složená z různých aminokyselin. Proto je pro zachování jejich zdraví a krásy důležitý příjem proteinů. Jejich nedostatek může zapříčinit nevyvážená vegetariánská strava s převahou sacharidů.

Pokud nejíme maso, měli bychom dbát na přísun bílkovin rostlinného původu, například ze sóji nebo z luštěnin. Přechod z obyčejného stravovacího režimu na vegetariánský je vždy lepší konzultovat s odborníkem na výživu, aby se nám nestalo, že nám budou chybět některé důležité výživné látky.

Pozor na diety
To nejhorší, co můžeme svým vlasům udělat, je trápit se drastickými dietami. Stravovací režim chudý na bílkoviny, který obsahuje méně než 1000 kalorií denně, viditelně oslabuje vlasové kořínky. „Navíc, hladovění a výrazná redukce hmotnosti vyvolávají v organismu stres, který působí negativně na celé tělo, tedy i na vlasy,“ dodává Eva Smíšková. Není divu, že anorektici mají většinou tenoučký a slabý vlasový porost. Podobně postižení bývají i někteří pacienti s chronickými střevními onemocněními. Ve střevech se totiž zpracovávají mikroskopické látky z potravy, pokud je tento proces oslaben, nedostává se dostatek výživy do krve, což celkově oslabuje organismus a samozřejmě i naši vlasovou pokrývku.

Pomoc v tabletách
\“V krizových situacích, kdy je organismus vystaven extrémní zátěži, případně v období menopauzy nebo ve starším věku, kdy omezujeme příjem kalorií, abychom zabránil přibírání, je vhodné doplňovat stravovací režim potravinovými doplňky,\“ doporučuje Eva Smíšková. Vhodné jsou zejména multivitamínové přípravky se stopovými prvky, popřípadě s obsahem koenzymu Q 10 a žen-šenu. Důležité je v každé životní fázi zajistit organismu dostatek výživných látek. Pokud se nám navzdory vší snaze kvalita vlasů stále viditelně zhoršuje, je třeba navštívit lékaře, který by měl vyšetřit hladinu železa v krvi, činnost štítné žlázy, případně jiné hormonální příčiny.

Zkrášlovací menu
Vitamíny B, B 12 – posilují vlasy i pokožku, mají protizánětlivé účinky, regulují produkci mazu a aktivují látkovou přeměnu ve vlasových koříncích. Najdeme je v kvasnicích, ve vaječném žloutku nebo v ořeších.
Železo – je součástí krevního barviva hemoglobinu a zodpovědné za transport kyslíku v krvi. Hlavním zdrojem železa je maso, ale najdeme ho iv některých druzích zeleniny – například ve špenátu, rýži, pšeničných otrubách, v čočci a v sójových bobech.
Bílkoviny – vlasy je potřebují k posílení. Můžeme je získat z luštěnin nebo sóji, živočišné bílkoviny z masa, vajec a ze sýrů.
Měď – patří mezi enzymy, které regulují v těle procesy látkové výměny. Jeho nedostatek se projevuje tenkými lámavými vlasy. Nachází se v celozrnných výrobcích, v ořeších nebo v sušeném ovoci.
Vitamin A – díky němu jsou vlasy i pokožka krásně hladké. V přírodní formě jej najdeme v mléčných výrobcích, v mrkvi, meruňkách, paprice a rybím oleji.
Vitamin C – Pomocí něj se železo dostává ik vlasovým kořínkům. Kromě toho posiluje strukturu vlasového vlákna. Nejbohatší na vitamín C jsou citrusové plody a kysané zelí.
Vitamin H – díky němu jsou vlasy pevné a lesklé. Najdeme ho v mase, ve vaječném žloutku, v celozrnných výrobcích a ořechách.
Zinek – Podporuje růst vlasů, tvorbu nových vlasových buněk. Bohaté na zinek jsou čerstvé ústřice, ale také maso, vejce a sýry.
Křemík – podporuje růst nehtů, kůže a vlasů, chrání před alergiemi a celkově omlazuje. Najdeme ho například v česneku, cibuli, pažitce, špenátu a zeleném salátu.
Selen – chrání buňky před poškozením volnými radikály, má protirakovinné účinky. Vyskytuje se v droždí, brokolici, hnědé rýži, celých zrnech, rybách, česneku, mořských řasách a mořských živočichech

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články