- Reklama -aktuálně

Připravte si s námi pařený knedlík

Příprava pařené knedlíky v domácnosti je stejně jednoduchá, jako pečení rohlíků či housek. Popravdě řečeno i suroviny jsou stejné – liší se pouze jejich poměr a způsob přípravy. Namísto pečení použijeme horkou páru, nebo vodu.

Příprava pařené knedlíky v domácnosti je stejně jednoduchá, jako pečení rohlíků či housek. Popravdě řečeno i suroviny jsou stejné – liší se pouze jejich poměr a způsob přípravy. Namísto pečení použijeme horkou páru, nebo vodu.

I když se může zdát, že knedlík je pro začátečníka přitvrdý oříšek, pravý opak je pravdou. Pokud vám při přípravě těsta pomůže robot, jste za vodou. Potřebovat budete jen hrubou mouku či krupici, droždí a vodu. Cukr pro podporu kynutí a sůl pro dochucení jsou samozřejmostí.

Jaké těsto na knedlík?
Půl kilogramu hrubé mouky smícháme se 3 decilitry vody, 30 gramy čerstvého droždí, trochou soli a cukru. Pokud chcete, aby byl knedlík o něco lehčí, hrubou mouku můžete nahradit krupicí. Nedělejte to však v případě, pokud se rozhodnete pro hnětení v rukou. Kvalita promísení totiž rozhoduje.

Těsto je o něco měkčí a vláčnější než u pečiva, důležité však je, aby se lepek úplně rozpustil ve vodě a začal plnit svůj úkol. Poznáte to jednoduše. Těsto se natahuje jako extrémně pružná hmota a při ručním hnětení se v něm vytvářejí bubliny. To znamená, že lepek bude dostatečně silný na to, aby zachytil plyn vyráběný kvasinkami v plném rozsahu.

Proč ne mléko?
Mnozí si přípravu běžných polotovarů příliš komplikují a používají v recepturách suroviny, které tam nepatří. Popravdě řečeno, neexistuje žádný důvod, proč při přípravě těsta použít mléko místo vody. Kvasinky mléčný cukr při kvašení využít neumí a knedlík nezíská ani lepší vlastnosti, ani chuť. Můžete si to vyzkoušet. Rozdíl jednoduše neodhalíte. Pokud patříte mezi těžce pracující a silou mocí chcete zvýšit nutriční hodnotu vašich pokrmů, nahrazujte vodu mlékem všude.

Pozor, aby nepřekyselo
V první fázi kynutí je důležité zjistit, zda kvasinky plní svůj úkol, jak mají. Nečekejte proto s kynutím do té doby, dokud se objem těsta nezdvojnásobí, ale pouze do momentu, kdy je jasné, že začalo pracovat. Těsto rozdělte na dvě části, vytlačte z něj vzduch a vyformujte dva dlouhé bochánky. Neobávejte se toho, že jsou přitenké, při kynutí znásobí svůj objem až třikrát.

Vaření v páře
Pařený knedlík můžete připravit v parní troubě, parním hrnci či v obyčejném kastrolu, do kterého vložíte napařovací košík či překryjete jeho vršek utěrkou. Jelikož příprava potrvá přibližně 15 minut, nemusíte čekat na to, až vyformované bochánky nakynou. Právě naopak – vložte je do teplé páry a nechte ji působit. Než se povrch těsta zafixuje, jeho vnitřní objem poroste.

U všech druhů přípravy si dávejte pozor. Pokud nemáte nejnovější parní hrnec s nádobami z extrémně hladkých plastů, použijte stolní olej k tomu, abyste zabránili nalepení těsta na povrch. Jemný knedlík v horkém stavu nebude při vybírání spolupracovat, snadno jej poškodíte.

Vaření ve vodě
Pokud máte dostatečně velký hrnec, namísto paření můžete použít metodu jednodušší. Knedlík vložíte do horké vody a 12 minut vaříte. Její povrch se sice bude od té z obchodu podstatně lišit, výsledek však nebude k zahození. Pokud se vám manipuluje s velkým kusem těsta špatně, vytvářejte menší bochánky.

A co buchty na páře?
Spolu s přílohovým knedlíkem si můžete vyrobit i pařené buchty s různými náplněmi. Těsto naplníte džemem, kakaem nebo mákem a máte jistotu, že vaše děti nebudou nad víkendovým obědem kroutit nosem.


Tip redakce: Nechte se inspirovat chutnými recepty, které z Vás udělají hvězdu kuchyně.


Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články