- Reklama -aktuálně

Švihadlo – na hry i cvičení

Švihadlo má většina z nás zafixováno jako dětskou zábavu na ulici. I to je sice pravda, švihadlo je ale kromě toho také jednou z nejlepších a nejefektivnějších cvičebních pomůcek vůbec. Ze skákání přes švihadlo plynou výkonnostní, a dokonce také zdravotní benefity.

Historie použití švihadel

Švihadlo lze vystopovat až do starého Egypta. V dobách dávno minulých Egypťané pro zábavu skákali přes provazy spletené z bylin a konopí. Nejprve šlo o mužskou výsadu, později se přidaly také ženy.

V ČR se švihadlo, jak ho známe dnes, usadilo během 20. století. Největší popularitu začalo nabírat během 60. let, kdy se skákání přes dětské švihadlo stalo běžnou a velmi rozšířenou dětskou pouliční zábavou. Dlouho jí ale zůstalo.

Dnes už je tomu ale jinak. Ze skákání přes švihadlo vzešel nový, plnohodnotný sport, který má svá pravidla. Jmenuje se rope skipping.

Jak lze švihadlo využívat?

Jak jsme zmínili již výše, ze skákání přes švihadlo v posledních letech postupně vznikl úplně nový sport rope skipping. K jeho provozování je tedy švihadlo nutné. Jde opravdu o plnohodnotný sport, ve kterém se soutěží na národní i mezinárodní úrovni v různých disciplínách (rychlostních, freestylových a podobně).

Kromě toho je švihadlo velmi často využíváno také v hodinách tělesné výchovy, zejména na základních školách. Pro děti je výborné, jelikož zlepšuje celkovou motoriku a koordinaci pohybů. Obrovské popularitě se ale těší také mezi dospělými.

Švihadlo pro dospělé dokáže zefektivnit kondiční či vytrvalostní trénink v různých sportovních odvětvích. Nejčastěji ho v minulosti používali bojoví sportovci, zejména boxeři.

Dnes už ho ale do tréninku zařazuje téměř každý profesionální sportovec, ať už hraje basketbal, fotbal, americký fotbal nebo dělá atletiku.

Jaké výkonnostní a zdravotní benefity má skákání přes švihadlo?

Švihadlo pro děti je výborné zejména proto, že zlepšuje celkovou koordinaci a motoriku pohybů a posiluje svaly celého těla, přičemž šetří dětské klouby. Při dopadech na obě nohy z malé výšky totiž kolena netrpí tolik jako při běhu.

Úplně stejných benefitů si ale mohou užívat také dospělí. Většina z nich skákala přes švihadlo naposled na základní škole. Pokud švihadlo vezmete do ruky, okamžitě to poznáte. Ze začátku budete neohrabaní, neobratní.

Chybí právě celková koordinace pohybů. Ta půjde při pravidelném skákání přes švihadlo rapidně vzhůru. Posilovat při tom budete svaly celého těla (švihadlo nezapojuje pouze svaly nohou, nýbrž také břicho, zádové svaly, ramena a předloktí, a to ve velkém).

Díky tomu, že je cvičení se švihadlem natolik intenzivní, jde také o jednu z nejlepších možností, jak začít hubnout. Spálí se při něm obrovské množství kalorií (dokonce vyšší, než je tomu při běhu). Ze stejného důvodu můžete skákáním přes švihadlo také vytvarovat a vyrýsovat postavu.

Při skákání přes švihadlo půjde nahoru samozřejmě také celková fyzická kondice. V závislosti na konkrétním způsobu tréninku můžete na švihadle trénovat rychlost, vytrvalost i sílu. Zvýší se vaše aerobní kapacita.

Pokud budete chtít mít o vašem tréninku přehled, ke cvičení používejte švihadlo s počítadlem. Zobrazí vám počet protočení švihadla, spálené kalorie, dobu skákání a to, zda jste dosáhli tréninkového cíle.

A jaké jsou ty zdravotní benefity švihadla? Sportujete, aniž byste přehnaně namáhaly klouby. Skákáním přes švihadlo posilujete kosterní soustavu, čímž snižujete riziko vzniku osteoporózy.

Posilujete hluboký stabilizační systém, čímž se zlepšuje držení těla (vymizet tak mohou i dlouhodobější bolesti zad). A nakonec samozřejmě zlepšujete také činnost kardiovaskulárního systému.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články