Jídelní stůl je velmi důležitou součástí každé kuchyně či jídelny. Co všechno musí splnit a jak moc záleží na použitém materiálu?
Dřevěný stůl je maximálně odolný
Nejprve si odpovězme na otázku z úvodu: Použitý materiál ovlivní praktickou i estetickou využitelnost stolu zcela zásadně. V jakém směru konkrétně?
Od jídelního stolu bychom v první řadě měli požadovat adekvátní odolnost a stabilitu. Ač se vyrábějí stoly z různých materiálů v podobě skla či kovu, případně dokonce z plastu, tento požadavek splní dokonale především masiv.
Zejména při použití tvrdého dřeva je masivní nábytek skutečně robustní a stabilní. Velmi často se tak v praxi setkáte s dubovým jídelním stolem. Mezi tvrdé druhy dřeva se řadí i buk, pro výrobu nábytku se hodí dále též akát či ořešák.
Ač jsou samotné vlastnosti dřeva pro konstrukci nábytku zásadním, podmíněna je celková odolnost samozřejmě i pečlivostí výrobce při zpracování včetně použití kvalitního spojovacího materiálu. Orientačně ale můžeme říci, že dřevěný jídelní stůl může úspěšně vydržet i celou generaci.
V potaz ale samozřejmě musíte vzít to, že robustní stůl je poměrně těžký a nedá se tedy snadno přesouvat z místa na místo. Podle velikosti mohou vážit stoly od 60 kg výše. Proto si pečlivě vyměřte i vhodný rozměr, ať víte, které místo mu po pořízení můžete definitivně vyčlenit.
Budete-li se muset stěhovat i se stolem, hmotnost vás tedy skutečně nejspíš nepotěší. Nicméně dřevěný nábytek se obecně dá bez jakékoli úhony rozebrat a opět složit. Lamino, které se používá coby alternativa, je typicky náchylné k „rozvrzání“.
Dřevo působí v interiéru nadčasově
Pro mnoho lidí je jídelní stůl z masivu těžký nejen fyzicky, ale také vizuálně. To je samozřejmě do značné míry subjektivní. Nicméně přírodní dřevo rozhodně není materiálem, který by se hodil výhradně na chalupu. Své místo najde jídelní stůl z masivu i v moderně koncipovaném panelákovém bytě.

Dřevo je dokonale nadčasové a jeho jedinečnou texturu nedokáže napodobit žádný výrobce nábytku. Imitace dřeva navíc nevoní. A co víc, mohou být dokonce vyloženě zdraví škodlivé. Úroveň provedení je u nich značně kolísavá, mohou tak obsahovat i pojiva uvolňující škodlivý formaldehyd.
Stále si nejste jisti, jestli na masiv máte vsadit? Přímo se pak v tomto směru nabízí i další výhoda dřeva: Skvěle se kombinuje s dalšími barvami a texturami. Sladíte ho tak i s jinými materiály. To využijete nejen přímo v bytě, kde ho elegantně včleníte do interiéru, ale kreativitu to dovoluje uplatnit i samotným výrobcům. Zvláště moderní je například vkusné spojení minimalistického kovu a teplého a útulného dřeva.
Masivní jídelní stůl tak na pohled nemusí být vůbec prvoplánově nápadným kusem nábytku, který evokuje pozapomenutý relikt po babičce, nýbrž zajímavým prvkem i minimalisticky laděné domácnosti například v industriálním stylu.
Má masiv i nějaké nevýhody?
Aby dřevěný nábytek dlouho zdobil a sloužil tak, jak má, musíme se o něj adekvátně starat. Rozhodně na něj nepatří abraziva a chemikálie jako aceton. Vyhnout bychom se měli také horkým předmětům.
Dřevu nesvědčí ani vlhkost. Navíc může být nutné nábytek po čase přebrousit či přelakovat nebo ošetřit ho znovu olejem. Údržba je tedy o něco náročnější oproti povrchům, které stačí jednoduše otřít.
Kromě toho lze za jistou nevýhodu považovat i to, že jídelní stoly, skříně, postele či jiný nábytek vyrobený z masivního dřeva jednoduše není levný. Nicméně lze říci, že se vzhledem k dlouhé životnosti i tak jeho pořízení vyplatí.