- Reklama -aktuálně

V jakém trimestru, jak a do kdy je bezpečné cestovat

Těhotenství není překážka a cestování jen přirozený způsob přesunu mezi místy či zeměmi. No je cestování letadlem pro těhotné bezpečné? Kdy už ne? Co všechno potřebujete vědět, než nastoupíte do letadla podle odborníka? A jaké rady dávají těhotné s touto zkušeností jiným budoucím maminkám?
Některé budoucí maminky stojí před otázkou, zda cestovat letadlem nebo ne, pokud jsou těhotné. Trápí to opravdu mnoho žen, dokonce ty, které teprve plánují otěhotnět.

Otázka bezpečnosti je prvořadá i pro samotné letecké společnosti, proto jsme se na létání v těhotenství zeptali odborníka, gynekologa a porodníka MUDr. Sebastiána Ulricha z Komárna. A zaměřili jsme se i na restrikce vybraných leteckých společností, které by vás měly zajímat.

Chystáte se letecky na dovolenou is dítětem? Na co všechno je třeba dbát?
S dítětem na dovolenou letadlem? Odkdy, jak a na co (ne)zapomenout, radí dětská lékařka
Chystáte se s dítětem na dovolenou letadlem? Co všechno zvážit a jaké jsou rady dětské lékařky pro rodiče, kteří se rozhodli letět is dětmi?
Letět během I., II. trimestru: Ano či ne?
Obecně neexistuje žádný důkaz, že by bylo cestování letadlem pro těhotné ženy škodlivé, nebezpečné nebo bylo příčinou porodu. Ale všechno je individuální a záleží na zdravotním stavu a zhodnocení rizik. Za nejbezpečnější a nejideálnější období pro takový druh cestování se však považuje II. trimestr. Což ale neznamená, že pokud potřebujete cestovat v I. nebo III. trimestru, musíte se mu vyhnout.

II. trimestr znamená 14.-28. tt, tedy 4.-6. měsíc těhotenství. Doporučuje se kvůli tomu, že vám v cestě nebudou stát žádné komplikace z prvního trimestru, kterými mnoho žen trpí a kvůli kterým jim cestování v letadle nemusí vyhovovat nebo být komfortní jako ranní či celodenní nevolnosti, tekoucí nos, bolesti hlavy, křeče, pálení žáhy, nespavost, vyčerpanost, průjmy.

První trimestr je také nejcitlivějším obdobím těhotenství, kdy se vyskytuje nejvíce potratů (proto lékaři a lékařky mohou doporučit toto riziko snížit i omezením cestování na dlouhé vzdálenosti obecně).

Ve druhém trimestru se mnohým ženám vrátí energie, nevolnosti se stanou minulostí a vše jde najednou mnohem snazší. Níže je také riziko potratu (nejedná-li se ve vašem případě o rizikové těhotenství) i riziko vzniku dalších komplikací.

Co když potřebuji letět během třetího trimestru?
Na cestování letadlem během těhotenství se u odborníků a odbornic můžete setkat s různými názory. Většina ho ale považuje za bezpečná. „Osobně bych nedoporučoval žádný nepřirozený zásah během těhotenství – člověk by normálně neuměl létat. Ale v dnešní době, kdy se nejedná o rizikovou těhotnost, tak do jisté míry je létání povoleno.

Nedoporučuje se to hlavně ve třetím trimestru, kdy už i letecké společnosti pustí těhotnou ženu jen na základě lékařského nálezu a dokonce po 32.-34. týdnu už vůbec. Během létání jsou přítomny různé vnější vlivy jako velké zrychlení, změny tlaku, otřesy atd., které mohou vyvolat předčasný porod, předčasný odtok plodové vody, krvácení,“ upozornil MUDr. Ulrich.

Pokud si prohlédnete stránky jednotlivých leteckých společností (nižší výběr a přehled základních informací o požadavcích na těhotné), většina skutečně povoluje a neomezuje cestování letadlem do konce 36. tt, v případě, že žena čeká více než jedno dítě do konce 32. tt. Některé od 28. tt vyžadují i ​​potvrzení vaším lékařem či lékařkou v anglickém jazyce.

Co musí povolení k letu letadlem pro těhotnou obsahovat?
Před odletem nebo objednáním letenky si na stránkách letecké společnosti určitě zjistěte, zda požadují od těhotné toto potvrzení – také od kterého týdne těhotenství a v jakém jazyce.

Společnost Ryanair například má na stránce rovnou formulář v anglickém jazyce, který si vytisknete a necháte potvrdit: jde o dopis „fit to fly“, který podáváte posádce letadla během boardingu, jinak by vám nebylo povoleno do letadla nastoupit.

Vystavuje se od vašeho 28. tt a obsahovat musí informace jako: jde o těhotenství s jedním nebo více dětmi, kdy se letadlem vracíte (pokud si objednáváte i zpětný lístek) a kdy cestujete a ve kterém týdnu těhotenství v obou případech budete, potvrzení lékaře či lékařky o tom, zda se jedná o nekomplikované těhotenství, očekávaný den porodu a potvrzení, že jste způsobilá cestovat letadlem.

Dole je podpis lékaře či lékařky, den podpisu a razítko.

Potvrzení mezi 29.-36. tt (32. tt pokud čekáte více než jedno dítě) vyžaduje i společnost Air Cairo, EgyptAir, a po 28. tt i například Wizz Air.

„Já jsem se ještě nesetkal s tím, že by některé mé pacientce bylo třeba vystavit takové potvrzení. Většina žen upřednostňuje těhotenství a miminko před letem do ciziny. Ale samozřejmě, může přijít životní situace, kdy je to nutné. Kdyby to bylo zapotřebí, tak umíme vystavit takové potvrzení v cizím jazyce. Je to ale na dohodě mezi pacientkou a lékařem či lékařkou,“ informoval MUDr. Ulrich.

Kdy nesmí těhotná žena cestovat letadlem?
„Samozřejmě, při každé diagnóze, která přeřadí těhotenství do rizikové skupiny – například. stav po opakovaných potratech, vysoký krevní tlak, cukrovka – bych nedoporučoval letět. Už samotné těhotenství zvyšuje riziko výskytu trombóz, ale i obecně dlouhodobé sezení spadá do této kategorie, kdy se žena nepohybuje a výše zmíněné důvody mohou vést ke zvýšení rizika vzniku trombózy,“ vysvětlil MUDr. Ulrich.

10 dalších důvodů, kdy raději letadlem necestujte
Kromě těchto důvodů se nedoporučuje cestovat letadlem ani v případě: (samozřejmě doporučujeme prokonzultovat zdravotní stav s lékařkou či lékařem)

1) Preeklamspie (při příznacích jako neustávající bolesti hlavy, změny ve vidění, vidíte skvrny, otoky rukou, obličeje)

2) V minulém těhotenství jste měla zkušenost s předčasnou rupturou plodových obalů nebo předčasným porodem

3) Trápí vás průjmy nebo zvracení

4) Výrazně vaginální krvácíte

5) Máte potíže s děložním čípkem

6) Máte abnormality placenty (nebo jste měli v minulosti)

7) Jedná se o vaše první těhotenství a máte více než 35 let nebo 15 let a méně

8) Hrozí riziko potratu

9) Trpíte vážnou anémií

10) Jste po ukončeném 36. tt – v této době se může porod kdykoli spustit

Lékaři a lékařky také nedoporučují letět letadlem těhotným ženám, má-li se letadlo pohybovat ve výšce více než 3 658 m, nebo do oblastí, kde hrozí, že se nakazíte vážnou nemocí (nebo se šíří nějaká nákaza, podle CDC), nebo pokud vaše destinace vyžaduje očkování živou vakcínou (vakcínou s živým virem např. žlutá horečka, také se nedoporučují tablety proti malárii).

Co trombóza a létání?
Někteří odborníci se shodují také na tom, že nejen výška je důležitá při cestování letadlem a těhotné ženě, ale také délka letu. Nad tou by měli uvažovat právě v souvislosti zvýšení rizika vzniku krevních sraženin – dlouhé cestování obecně (dlouhé sezení i v autě, autobuse, vlaku či letadle) jej zvyšuje (zdvojnásobuje) i samotné těhotenství.

Riziko zvyšují také nízká vlhkost v letadle a recirkulovaný vzduch. Proto pokud máte problémy s trombózou nebo jste měli v minulosti, nezapomeňte se o tom poradit s vaší lékařkou či lékařem a řiďte se jejich doporučeními.

Těhotné ženy by měly dbát na správné sezení: Možná i vy děláte tyto chyby, pokud čekáte miminko
Odborníci radí budoucím maminkám. Na co je třeba si dávat pozor, pokud čekáte miminko?
Jak mohu snížit riziko vzniku krevních sraženin?
Existují opatření, kterými toto riziko můžete snížit:

1) Pít množství tekutin – ne slazených nápojů a také žádný alkohol a kofein

2) Pohodlné oblečení a boty, které si rychle vyzujete i nazujete

3) Pravidelně se během letu procházejte, alespoň každou půl hodinu si udělejte krátkou procházku. Pokud musíte sedět, natahujte si nohy, dělejte strečink, procvičujte a kroutte kotníky.

4) Pokud lékař či lékařka doporučí, můžete mít na celých nohou nebo jen pod kolenem dolů speciální ponožky či punčocháče – nesmí být však přítěsné a nesmíte je nosit nesprávně (a nesmí je nosit ženy s diabetem či jinými problémy s cirkulací krve).

Je detektor kovů na letišti pro miminko nebezpečný?
Ještě stále si těhotné ženy mezi sebou podávají informaci, aby neprocházely přes detektor kovů na letišti z důvodu, že to uškodí miminku nebo mamince. Není to pravda. „Přechod přes detektor kovů na letišti nepředstavuje riziko pro těhotnou ženu ani plod. Detektory jsou určeny ke skenování příručního zavazadla a povrchu těla a jsou také stíněné,“ objasnil MUDr. Ulrich.

Pokud mu však stále nevěříte, můžete zkusit obsluhu na letišti požádat o prohlídku a kontrolu mimo skenery.

Je radiace v letadle nebezpečná pro miminko?
Některé maminky se obávají, že vystavení vesmírné radiaci ve velkých výškách by mohlo mít vliv na jejich miminko. Ani toto není pravda. Občasné cestování letadlem je považováno za bezpečné.

Pokud jste však pilotkou, letuškou nebo obchodní cestující, nebo z různých jiných příčin využíváte dopravu letadlem velmi často, doporučujeme poradit se o možnosti snížit četnost létání se svou lékařkou či lékařem nebo se zeptejte, jaká frekvence létání je pro vás stále bezpečná.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články